Ptice fauna Europe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ptice fauna Europe

Ptice Fauna Europe
 
HomeLatest imagesТражиРегиструј сеПриступи

 

 SVL U SVEDSKOJ!.

Go down 
АуторПорука
Mirko
Admin
Admin
Mirko


Број порука : 41
Join date : 25.08.2010
Age : 31
Локација : SD-HH

SVL U SVEDSKOJ!. Empty
ПорукаНаслов: SVL U SVEDSKOJ!.   SVL U SVEDSKOJ!. Icon_minitimeSun Aug 29, 2010 7:23 am

SVL U SVEDSKOJ!. Jadrankovidslottet1


Inspirisan ogromnim interesovanjem o situaciji u kojoj je SVL u Svedskoj sto preko interneta, telefonskim pozivima i licnim kontaktima odlucio sam da pokusam da vam opisem trenutnu situaciju. Sve sto sada napisem je moje licno ubjedjenje koje sam stekao u zadnjih osam -devet godina odkako se bavim gajenjem SVL na ovim prostorima. Odgajati golubove u Svedskoj nije slicno situaciji koja je u domovini. Ovde su mnoge stvari regulisane zakonom i ko ih se ne pridrzava moze da ima kratku karijeru sa golubovima . No i pored rigoroznih zakona SVL je uspio da se odrzi i da postane najpopularniji letac medju visokoletacima . Nekoliko odgajivca se bavi odgajanjem SVL i preko trideset godina , sto zasluzuju poseban respekt. U startu kada sam istrazivao o SVL na ovim prostorima ja sam nesvjesno poceo da pravim kontakte medju odgajivacima koji su bili slabi ili gotovo nisu ni postojali. Stvaranjem mreze kontakata ja sam tako stvarao i potreban teren na kojem sam kasnije dosao do saznaja o SVL u Svedskoj. Odgajanjem SVL se bave ljudi raznih nacionalnosti i raznih zanimanja. Ima golubara koji jednostavno receno imaju idealne uslove za odgajanje , a ne postizu ni priblizne reultate u odgajanju. Takodje postoje golubari sa ogromnom voljom i odgajaju golubove izvan naseljenih mjesta gdje nema ni vode ni struje i postizu izvanredne rezultate. Postoje golubari koji se zrtvuju i rizikuju mnogo da bi nabavili kvalitetne golubove i donijeli ih iz Srbije , Crne Gore i Bosne . Takvih je manjina . Postoje golubari koji lako dodju do kvalitetnih golubova i na neki nacin brzo se zasite i onda ih prodaju.Znaci sarenoliko kao i u domovini. No i pored svega imali smo srecu da imamo nekoliko odgajivaca koji dolaze iz velikih golubarskih centara kao sto su BEOGRAD, ZEMUN, KRAGUJEVAC i TUZLA i oni su se nesebicno potrudili da sada u Svedskoj postoje golubovi od poznatih i priznatih odgajivaca. Tako da sada imamo na ovim prostorima golubove od Bineta,Djombe Koreje, Mide, Cufle,Tubica....Ja nemogu zaobici imena tih vrijednih odgajivaca BOSKO RADJENOVIC-BEOGRAD, DJORDJE MILADINOVIC-ZEMUN, ZORAN OBRADOVIC-KRAGUJEVAC , SLOBODAN PETROVIC-JAGODINA, FAHRUDIN CEHAJIC -FARE-JANJA i JADRANKO TODOROVIC-TUZLA. Stanje SVL prije nekoliko i sada se nemoze uporediti , jednostavno sad je kvalitet visok i ujednacen. Ova tvrdnja je proizisla iz cinjenice da sam posjetio sve odgajivace SVL u Svedskoj i uvjerio se u stanje. Posjetio sam sve odgajivace za koje sam saznao da odgajaju SVL i to Uppsala, Bålsta, Halstahammar, Kumla , Eskilstuna, Katrinaholm, Stockholm, Södertälje, Norrköping, Jönköping,Falkenberg, Halmstad i Helsingborg.Napomenucu da je razdaljina izmedju prvog i zadnjeg nabrojanog grada hiljadu kilometara. Prilikom ovih posjeta primjetio sam da nam nedostaje vise susreta i druzenja pa sam na nasu srecu organizovao sest veoma uspjesnih izlozbi SVL.Nekoliko odgajivaca prevali 1200km da bi ucestvovali na izlozbama . U organizovanju izlozbi nazalost nemam pomoc od golubara posto su ogromne kilometarske razdaljine . Ja imam par pravih prijatelja koji nisu golubari ali zato visoko cijene moj rad i oni mi pruze potrebnu pomoc tako da do sada nisam imao poteskoca oko organizovanja izlozbi. SVL je mozda jedini PRIVILEGOVANI golub koji ima svoju licnu izlozbu bar za sada je tako. Organizovanjem izlozbi u mnogome se izmjenila situacija sa SVL , na bolje. Mnogi odgajivaci koji su jednostavno bili izolovani dobili su sa novim poznanstvima na izlozbama mogucnost da nabave kvalitetnije golubove i tako poprave situaciju u svom golubarnikuSVL je napokon napustio sjenu u kojoj je camio niz godina i zablistao punim sjajem i zagospodario Svedskim plavim nebom.Primjetno je da je organizovanjem izlozbi porastao kvalitet golubova. Kvalitet je donekle ujednacen , nisu razlike u kvalitetu kao na prvim izlozbama . Interesovanje je poraslo zahvaljujuci prelijepom izgledu goluba u svim bojama. Nekoliko novih odgajivaca jednostavno zele da ga imaju kao ukras u svom dvoristu kazu “PLIJENI LJEPOTOM”: Mnogi odgajivaci iz godine u godinu nabavljaju veoma kvalitetna grla u rasplod i odgajaju kvalitetan podmladak koji se moze vidjeti na izlozbama. Na izlozbama se srecemo jednom godisnje razmjenjujemo iskustva , opremu i golubove. Poslije sest za redom organizovanih izlozbi primjetno je da je zamisao i cilj ispunjen u potpunosti. Po mojoj prognozi SVL najpopularniji golub od letaca u Svedskoj i mislim da ga u skorije vrijeme nemoze ugroziti nijedan drugi visokoletac.Imamo veoma dobar materijal koji se moze jos dopuniti ako je potrebno , znaci trebamo nasataviti sa nasim radom i rezultat nece izostati u sta sam ubijedjen. Sledeci potez je organizovanje takmicenja u duzini leta po pravilniku o takmicenju . Osjecam da je sazrelo za tako nesto i da sa malo vise hrabrosti i to ce se uskoro desiti. Svi odgajivaci vec sada imaju letacka jata koja lete izmedju sest i deset sat po njihovim tvrdnjama . Na tom planu imamo punu podrsku Svedskog Golubarskog Saveza na celu sa Predsjednikom g Börje Duvellom koji mi je licno dao podrsku na tom planu.Mozda treba napomenuti da je prvi golubarski grad ili centar za SVL u Svedskoj Helsingborg u kojem prednjace g Bosko Radjenovic i Zoran Obradovic zatim slijede Halmstad -Dimitrije Trbojevic i Rade Stajcic, Kumla Djordje Miladinovic, Stockholm Fuad Azar, Ängelholm-Fare, Katrineholm- Slobodan Petrovic itd.Moja zelja je da svi budemo zajedno, da nam se pridruze i drugi odgajivaci sa drugim vrstama golubova pa ako nemoze vise i jednom godisnje da se sastajemo i da nastavimo sa nasim hobijem. Nadam se da sam uspio da vam docaram trenutno stanje SVL u Svedskoj , ako sam uspio bicu prezadovoljan.

JADRANKO

Tekst i slika preuzeta sa interneta




Назад на врх Go down
 
SVL U SVEDSKOJ!.
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Ptice fauna Europe :: GOLUBOVI-
Скочи на: