Ptice fauna Europe

Ptice Fauna Europe

HomeFAQ/УпутствоТражиРегиструј сеПриступи

Share | 

TRESNJASTA AMADINA (AIDEMOSUNE MODESTA)!

Погледај предходну тему Погледај следећу тему Go down 
АуторПорука
Drle
Admin
Admin

Број порука : 2087
Локација : HAMBURG-SMEDEREVO

ПорукаНаслов: TRESNJASTA AMADINA (AIDEMOSUNE MODESTA)!   Wed Nov 25, 2009 4:22 am

--------------------------------------------------------------------------------

: Tresnjasta Amadina ( Aidemosyne modesta )

--------------------------------------------------------------------------------

Tresnjasta ili pod cescim nazivom Zeres amadina je malo poznata vrsta kod nas Prvi njihov.uvoz.bio je otprolike pre 11 godina.Tada sam i ja uvezao iz Belgije dva para. Bila je za mene sasvim nova vrsta egzota, nepoznata i bez ikagvog opisa i iskustava nasih odgaivaca. Zeres amadina je na prvi pogled neugledna i nema jarke boje ali sa duzim posmatranjem svaki odgaivac ipak daje dobru ocenu. Dugacka je 11 cm. Celo i prednji deo temena su tamno crvene boje ( karmin boje ), ledja su sivo braon boje, a blizu repa ima poprecne pruge. I krila su sivo braon boje poprskana belim tackicama. Sredina grudi je bele boje, a ka glavi i grudima ima brao pruge kao zebra. I te zebraste pruge joj daju svu lepotu.Muzjak i zenka se medjusobno razlikuju. Muzjak na temenu glave ima tamno crvenu boju, bordo boju a zenka svetliju boju. Druga i najveca razlika je sto muzjak ima crnu bradu a zenka je uopste nema. I naravno razlikuju se po pesmi. Muzjak peva kao i svaki drugi muzjak egzota, dok zenka nema tu pesmu vec samo cvrkuce.Pesma muzjaka je veoma tiha kao i kod guld amadine.Kad peva malo se uspravii kad zapocinje pesmu podigne glavu.U prirodi zivi u Australiji. Staniste su joj gusta trava i nisko granjepored vode ili mocvare. U vreme susa sele se u potrazi zavodom. Zive u jatima,a u vreme parenja se odvajaju po parovima. Gnezdo grade u travi ili zbunovima. Mlade hrane iskljucivo insektima, i poluzrelim semenom, larvama mrava itd. Stare ptice za ishranu koriste seme raznih trava. U zarobljenistvu se hrane i odgajaju sasvim drugacije nego u prirodi. U ishrani sam koristio proso, muhar, svetlo seme, i bar u klasu. Svim egzotama pa i njimau volijeru sam stavljao seme korova koje moze da se nadje kod nas poluzrelo ili zrelo. Rado jedu sa zemlje i vise vole da im je hrana posuta po zemlji nego da je u nekoj posudi i uzdignuta od povrsine zemlje. Seme korova rado jedu sa same biljke ( stabljike ). Vole i zelenu hranu, razno voce a najvise jabuke, zatim maslacak i travu misjakinju. Radi jedu i proklijalo seme. Po podu volijere razbacam razno seme koje vremenom proklija i kako klija tako ga one jedu i skoro ga uvek imaju na jelovniku. O razmnozavanju nisam nista znao a kako nisam imao prilike nigde nista da cujem i procitam to je predstavljalo veliki problem. Nabavio sam ih u jesn, tako da su morale da budu u zatvorenoj prostoriji. Odvojio sam parove u dva kaveza dimenzija 50x30x30 cm. Tu su se dobro osecale, nisu bile mnogo plasljive, A i temperatura i hrana su im odgovarali, kao i drugim egzotama. Sesu sa jajima su rado jele kaoi crve brasnare I na moju veliku radost su snele jedni jaje ali na podu. Imale su gnezdo kucicu ali nisu htele da udju unutra I naredna jaja zenka je snela na pod. Malo razocaranje ali s obzirom da su bila cela zavrsila su gnezdu japanskih galebica. Posle desetak dana zenka je pocela da nosi ponovo, ali nakrovu kucice. Onda sam otvorio krov i jaja stavio u gnezdo. Druga dva jajeta snela je u kucici bez krova ali nije htela da lezi. I ta jaja su zavrsila kod japanskih galebica, koji su uspeno izveli i othranili mlade U prolece sam ih preselio u dvorisnu volijeru ( blizu 20m kvadr. ) u drustvu sa drugim miroljubivim egzotama. Kao i svim pticama i njima je prijao veliki prostor i zasadjeno bilje. Dobro su se slagale sa drugim pticama jer one nisu agresivne ni prema svojoj vrsti. stalno su bile zajedno. Gnezdo su pocele da prave visoko u raklji jednog drveta do samog krova volijere. I drugi par je zapoceo gradnju gnezda ali izmedju dve kucice. Gnezdo je u oba slucaja bilo okruglo sa jednim valjkastim tunelom kao ulazom. Spolja je pravljeno od grubih trava, a unutrasnji deo od sitne trave velicine koncica, da bi na kraju izgradnje unele perjei oblozile celo gnezdo. Gradnja je trajala nekoliko dana i stvarni je zanimljivo gledati izgradnju gnezda. Utroseno je dosta materijalaa to se vidi tek kad se rasturi gnezdo. Zanimljivo je kako pri izgradnji gnezda stvaraju pravi splet trava a i gnezdo je dosta cvrsto. Na jajima lezi zenka ali povremeno menaj muzjak. Nisu mnogo ratoborni ni u vreme lezenja. mogu se videti zajedno muzjacina jednoj grani iako zenke leze na jajima.Za drugo leglo obavezno menjau gnezdo, ali na trece hoce da se vrate u prvo gnezdo. Vole da jedu crve brasnare pa im ih treba davati pogotovu kad imaju mlade. Ali i tu treba biti pazljiv jer hoce ako im se daje mnogo da napuste gnezdo i jaja pa da ponovo prave drugo.Mladi sa 35 dana od izvodjenja jedu sami pa ih treba odvojiti od roditelja da im nebi smetali prilikom sledeceg izvodjenja.Temperaturu podnose od prilike kao i guld amadine. Mladi su sivo braon boje i neugledni su. Sa dva ipo meseca starosti pocinju da mitare prvi put i tada se mladi muzjaci prvi put mogu cuti kako pevaju.tako da se ne ceka potpuno mitarenje da bi se odredio pol ptica. Mogu da ostanu u volijeri do prvih marzeva jer nocu spavaju u gnezdu. Mali je problem pri prstenovanju mladih zbog specificnog pravljenaja gnezda ali u sustini nisu komplikovane za gajenje Odgajivaci koji mogu da ih nabave ne moraju da se dvoume dali su teske za cuvanje ili ne.

Tekst je preuzet sa interneta
SLIKE

Zebrafinken

http://pticefaunaeurope.forumotion.net/

Последњи пут изменио Drle дана Sat Feb 27, 2010 2:51 pm. изменио укупно 4 пута.
Назад на врх Go down
http://pticefaunaeurope.forumotion.net
Drle
Admin
Admin

ПорукаНаслов: Re: TRESNJASTA AMADINA (AIDEMOSUNE MODESTA)!   Wed Nov 25, 2009 5:02 am

Последњи пут изменио Drle дана Sat Feb 27, 2010 1:59 pm. изменио укупно 2 пута.
Назад на врх Go down
Drle
Admin
Admin

ПорукаНаслов: Re: TRESNJASTA AMADINA (AIDEMOSUNE MODESTA)!   Wed Nov 25, 2009 5:26 am

Назад на врх Go down
Sponsored content

ПорукаНаслов: Re: TRESNJASTA AMADINA (AIDEMOSUNE MODESTA)!   Today at 10:48 pm

Назад на врх Go down

TRESNJASTA AMADINA (AIDEMOSUNE MODESTA)!
Погледај предходну тему Погледај следећу тему Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Gould amadina zeba
» Ishrana Guld amadina
» spustena krila
» Špic amadine
» EGZOTE ZA NA PRODAJU